PT414-8
Ελεγκτής στάθμης υγρών
Χρησιμοποιείται για τον έλεγχο της στάθμης αγώγιμων υγρών σε δεξαμενές και γεωτρήσεις. Συνδέεται με ηλεκτρόδια κρεμαστού τύπου.
Η λειτουργία του βασίζεται στην μέτρηση της αντίστασης του υγρού ανάμεσα στα ηλεκτρόδια. Το ρελέ ενεργοποιείται όταν η στάθμη του υγρού φτάσει στο πάνω ηλεκτρόδιο και απενεργοποιείται όταν η στάθμη πέσει κάτω από το μεσαίο ηλεκτρόδιο. Το κατώτερο από τα τρία ηλεκτρόδια χρησιμεύει ως αναφορά και μπορεί να αντικατασταθεί από τη γείωση όταν η δεξαμενή είναι μεταλλική. Η χρήση ασφαλούς χαμηλής εναλλασσόμενης τάσης μεταξύ των ηλεκτροδίων αποτρέπει το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης. Η σύνθετη αντίσταση μεταξύ των ηλεκτροδίων θα πρέπει να είναι μικρότερη από 20kΩ.
Σημ. διατίθεται και στις εξής παραλλαγές:
PT414.24AC – ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ 24VAC
PT414.24DC – ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ 24VDC
PT414.12DC – ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ 12VDC
PT414L – ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΜΕ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ: αν ανιχνεύσει σφάλμα (χαμηλή στάθμη) τότε απενεργοποιεί το ρελέ και “κλειδώνει” σε αυτή την κατάσταση.
PT414B – ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΤΑΘΜΗ ALARM: έχει μια επιπλέον επαφή ρελέ που οπλίζει όταν βραχεί ένα τέταρτο ηλεκτρόδιο και ανιστοιχεί σε μια επιπλέον στάθμη Alarm.
PT414A – ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: οπλίζει το ρελέ όταν η στάθμη του νερού κατεβεί κάτω από το μεσαίο ηλεκτρόδιο και το απενεργοποιεί όταν ανέβει ως το πάνω ηλεκτρόδιο (Λειτουργία Γεμίσματος).
| Έλεγχος στάθμης | Μέσω κρεμαστών ηλεκτροδίων |
| Αριθμός ηλεκτροδίων | Τρία (3) |
| Μέγιστη αντίσταση υγρού | 20ΚΩ |
| Τροφοδοσία | 230V AC / 50Hz |
| Έξοδος Relay | Επαφή C.O. / 250V / 10A-AC1 |
| Οπτικές ενδείξεις | POWER – RELAY |
| Τρόπος σύνδεσης | Βυσματωτό τύπου λυχνίας 8 ή 11 ποδών |
| Περίβλημα | Πλαστικό Κουτί / 42x89x94mm / IP41 |


