PT415-8
Ελεγκτής ροής (παρουσίας νερού)
Χρησιμοποιείται για τον έλεγχο της παρουσίας υγρού μέσα σε σωλήνα ή δοχείο με χαρακτηριστική εφαρμογή του την δευτερεύουσα προστασία υποβρυχίων αντλιών από την “εν’ ξηρώ” λετουργία. Συνδέεται με ηλεκτρόδιο τύπου μπουζί.
Η λειτουργία του βασίζεται στην μέτρηση της μεταβολής της αντίστασης ανάμεσα στο ηλεκτρόδιο και τη γείωση. Με την σύνδεση τάσης τροφοδοσίας το ρελέ οπλίζει για ρυθμιζόμενο χρόνο Τ. Αμέσως μετά ελέγχει για παρουσία υγρού και μένει οπλισμένο αν υπάρχει, ή απενεργοποιεί το ρελέ εξόδου αν δεν υπάρχει. Η χρήση ασφαλούς χαμηλής εναλλασσόμενης τάσης μεταξύ ηλεκτροδίου και γείωσης αποτρέπει το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης. Η σύνθετη αντίσταση του υγρού θα πρέπει να είναι μικρότερη από 20 kΩ.
Σημ. διατίθεται και ο τύπος PT415L ο οποίος αν ανιχνεύσει σφάλμα (απώλεια παρουσίας νερού) στο ηλεκτρόδιο τότε απενεργοποιεί το ρελέ και “κλειδώνει” το σφάλμα.
| Έλεγχος ροής | Μέσω ηλεκτροδίου τύπου μπουζί |
| Αριθμός ηλεκτροδίων | Ένα (1) |
| Μέγιστη αντίσταση υγρού | 20ΚΩ |
| Χρόνος αδράνειας | 0,4 – 6s (οπλίζει σε αναμονή παρουσίας νερού) |
| Τροφοδοσία | 230V AC / 50Hz |
| Έξοδος Relay | Επαφή C.O. / 250V / 5A-AC1 |
| Οπτικές ενδείξεις | POWER – NO FLOW |
| Τρόπος σύνδεσης | Βυσματωτό τύπου λυχνίας 8 ή 11 ποδών |
| Περίβλημα | Πλαστικό Κουτί / 42x89x94mm / IP41 |


