PT438-8
Επιτηρητής ασυμμετρίας & διαδοχής τριφασικός με ρυθμιζόμενο χρόνο αδράνειας (trip time)
Χρησιμοποιείται για την προστασία ασύγχρονων τριφασικών κινητήρων από ανωμαλίες του δικτύου διανομής ηλεκτρικού ρεύματος. Χαρακτηριστική περίπτωση εφαρμογής του είναι η προστασία υποβρύχιων αντλιών. Περιλαμβάνει ρυθμιζόμενο χρόνο αδράνειας. Επιτηρεί την κατάσταση του τριφασικού δικτύου ως προς:
- την απώλεια μίας ή περισσότερων φάσεων
- την απώλεια του ουδετέρου
- την (ρυθμιζόμενη 5 -15%) ασυμμετρία
- την διαδοχή των τριών φάσεων
- την υπόταση (κάτω από τα 160VAC)
- την υπέρταση (πάνω από τα 260VAC)
Το ρελέ του επιτηρητή ενεργοποιείται όταν και οι τρεις φάσεις του δικτύου δεν αποκλίνουν μεταξύ τους περισσότερο από την ρυθμιζόμενη ασυμμετρία και η διαδοχή τους είναι σωστή. Σε κάθε διαφορετική περίπτωση το ρελέ απενεργοποιείται μετά από ρυθμιζόμενη αδράνεια (1 – 20s) για να αποφεύγονται οι άσκοπες διακοπές σε σύντομα σφάλματα της τάσης του δικτύου. Η ένδειξη FAULT μένει μόνιμα αναμμένη όταν υπάρχει σφάλμα ασυμμετρίας και αναβοσβήνει όταν είναι λάθος η διαδοχή των φάσεων. Είναι ψηφιακός και λειτουργεί με μικροελεγκτή. Διατίθεται και με διπλή επαφή ρελέ σαν PT438.2C-11.
| Επιτρεπόμενη ασυμμετρία | Ρυθμιζόμενη 5 – 15% |
| Τροφοδοσία | L1 – L2 – L3 +N |
| Περιοχή τάσης λειτουργίας | 160 – 260V AC (Φασική) |
| Υστέρηση | 2% της ονομαστικής τάσης |
| Χρόνος αδράνειας | Ρυθμιζόμενος 1 – 20s |
| Χρόνος επανεκκίνησης | 3s |
| Έξοδος Relay | Επαφή C.O. / 250V / 10A-AC1 |
| Οπτικές ενδείξεις | POWER – RELAY |
| Τρόπος σύνδεσης | Βυσματωτό τύπου λυχνίας 8 ή 11 ποδών |
| Περίβλημα | Πλαστικό Κουτί / 42x89x94mm / IP41 |


