PT680SET
Σύστημα τηλεχειρισμού αντλίας από δεξαμενή, εμβέλειας 3km
Χρησιμοποιείται για το αυτόματο γέμισμα δεξαμενής νερού από αντλία που βρίσκεται σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων. Αποτελείται από δύο βασικά τμήματα, τον πομπό στην δεξαμενή και τον δέκτη στον πίνακα του αντλιοστασίου. Ο πομπός ανιχνεύει τη στάθμη της δεξαμενής και ανάλογα στέλνει προς την αντλία εντολές λειτουργίας ή στάσης. Με αυτό τον τρόπο εξαλείφεται η ανάγκη διαρκούς παρακολούθησης της στάθμης της δεξαμενής. Το μεγάλο πλεονέκτημα του PT680 είναι ότι οι εντολές μεταφέρονται ασύρματα, ώστε να μειώνεται σημαντικά το κόστος εγκατάστασης. Η εμβέλεια του συστήματος φτάνει τα 3km, με καλή οπτική επαφή. Οι εντολές αποστέλλονται απόλυτα κωδικοποιημένες και είναι αδύνατο να παραβιαστούν
Το σύστημα διατίθεται και ως:
PT680DSET όταν η δεξαμενή γεμίζει ταυτόχρονα από δύο αντλιοστάσια.
PT680SSET όταν στη δεξαμενή δεν υπάρχει τάση δικτύου, (τo τροφοδοτικό ρεύματος αντικαθίσταται από διάταξη ηλιακού πάνελ – φορτιστή – μπαταρία).
PT680DSSET όταν η δεξαμενή γεμίζει ταυτόχρονα από δύο αντλιοστάσια και δεν υπάρχει τάση δικτύου.
PT680HSET όταν ο έλεγχος στάθμης στην δεξαμενή πρέπει να γίνεται μέσω κρεμαστών ηλεκτροδίων.
| Εμβέλεια | 3Km με οπτική επαφή |
| Συχνότητα Λειτουργίας | VHF |
| Ισχύς εκπομπής | 250mW |
| Ευαισθησία δέκτη | 0,3μV |
| Τύπος διαμόρφωσης | FSK |
| Κεραία Πομπού / Δέκτη | Ground Plane 50Ω (απολαβή 2,14dBi) |
| Αισθητήρας Στάθμης | Φλοτέρ Μπίλιας |
| Τροφοδοσία Πομπού | 85-264V AC / 50Hz |
| Τροφοδοσία Δέκτη | 230V AC / 50Hz |
| Έξοδος Relay | Επαφή N.O. / 230V/10A-AC1 |
| Περίβλημα Πομπού / Τροφοδοτικού Πομπού / Δέκτη / Τροφοδοτικού Δέκτη | Πλαστικό Κουτί με βυσματωτή βάση 11 ποδών / 42x89x94mm / IP41 |
