PT920SET
Σύστημα τηλεχειρισμού αντλίας από δεξαμενή, εμβέλειας 20km
Χρησιμοποιείται για την ασύρματη και αυτόματη πλήρωση δεξαμενής νερού, από αντλία που βρίσκεται σε απόσταση έως 20km (με καλή οπτική επαφή). Λειτουργεί στην περιοχή συχνοτήτων 169MHz, η οποία είναι License-free, δηλαδή η χρήση της δεν απαιτεί άδεια από τον τελικό χρήστη. Αποτελείται από τον πομπό PT920, που τοποθετείται στη δεξαμενή και τον δέκτη PT912 στον πίνακα του αντλιοστασίου. Ο πομπός PT920 ανιχνεύει την στάθμη της δεξαμενής και στέλνει προς τον δέκτη PT912 στην αντλία εντολές λειτουργίας ή στάσης. Επιπλέον ο πομπός ενημερώνει τον δέκτη όταν γίνει κάποια διακοπή ρεύματος, έτσι ώστε να μπορεί να κάνει τις προβλεπόμενες ενέργειες σε σχέση με την λειτουργία της αντλίας. Οι εντολές από τη δεξαμενή μεταφέρονται στην αντλία ασύρματα, μειώνοντας σημαντικά το κόστος εγκατάστασης και συντήρησης. Οι εντολές που στέλνονται μεταξύ κάθε πομπού και δέκτη είναι κωδικοποιημένες, δεν επηρεάζουν και δεν επηρεάζονται από κανένα κοντινό σύστημα. Η κωδικοποίηση του πομπού και του δέκτη γίνονται μέσω μικροδιακοπτών (Dip Switches).
Το σύστημα διατίθεται και με δυνατότητα ελέγχου δύο αντλιών από την ίδια δεξαμενή, τύπος ΡΤ920DSET, καθώς και σαν ΡΤ920ESET, όταν ο έλεγχος στάθμης στην δεξαμενή πρέπει να γίνεται μέσω κρεμαστών ηλεκτροδίων.
| Εμβέλεια | 20Km με οπτική επαφή |
| Συχνότητα Λειτουργίας | 169MHz (license free) |
| Ισχύς εκπομπής | (+) 27dbm (EIRP) |
| Ευαισθησία δέκτη | (-) 147dbm |
| Κεραία Πομπού / Δέκτη | Ground Plane 50Ω (απολαβή 2,14dBi) |
| Αισθητήρας Στάθμης | Φλοτέρ Μπίλιας |
| Τροφοδοσία Πομπού | 85-264V AC / 50Hz (10W max, με επαναφορτιζόμενη μπαταρία 12V/1,2Ah) |
| Τροφοδοσία Δέκτη | 85-264V AC / 50Hz (10W max) |
| Έξοδος Relay | Επαφή N.O. / 230V/5A-AC1 |
| Περίβλημα Πομπού | Πλαστικός Πίνακας / 300x220x120mm / IP66 |
| Περίβλημα Δέκτη | Πλαστικό Κουτί με βυσματωτή βάση 11 ποδών / 42x89x94mm / IP41 |
