PT980SSET
Σύστημα τηλεχειρισμού αντλίας από δεξαμενή με ηλιακό φορτιστή, εμβέλειας 5km
Χρησιμοποιείται για την ασύρματη και αυτόματη πλήρωση δεξαμενής νερού, από αντλία που βρίσκεται σε απόσταση έως 5km (με καλή οπτική επαφή). Λειτουργεί στην περιοχή συχνοτήτων 169MHz, η οποία είναι License-free, δηλαδή η χρήση της δεν απαιτεί άδεια από τον τελικό χρήστη. Αποτελείται από τον πομπό PT980, που τοποθετείται στη δεξαμενή και τον δέκτη PT912 στον πίνακα του αντλιοστασίου. Ο πομπός PT980 ανιχνεύει την στάθμη της δεξαμενής και στέλνει προς τον δέκτη PT912 στην αντλία εντολές λειτουργίας ή στάσης. Η τροφοδοσία του πομπού γίνεται από ηλιακό πάνελ που εξασφαλίζει την αυτόνομη λειτουργία του. Οι εντολές από τη δεξαμενή μεταφέρονται στην αντλία ασύρματα, μειώνοντας σημαντικά το κόστος εγκατάστασης και συντήρησης. Οι εντολές που στέλνονται μεταξύ κάθε πομπού και δέκτη είναι κωδικοποιημένες, δεν επηρεάζουν και δεν επηρεάζονται από κανένα κοντινό σύστημα. Η κωδικοποίηση του πομπού και του δέκτη γίνονται μέσω μικροδιακοπτών (Dip Switches).
Το σύστημα διατίθεται και με δυνατότητα ελέγχου δύο αντλιών από την ίδια δεξαμενή, τύπος ΡΤ980DSSET.
| Εμβέλεια | 5Km με οπτική επαφή |
| Συχνότητα Λειτουργίας | 169MHz (license free) |
| Ισχύς εκπομπής | (+) 23dbm (EIRP) |
| Ευαισθησία δέκτη | (-) 147dbm |
| Κεραία Πομπού / Δέκτη | Ground Plane 50Ω (απολαβή 2,14dBi) |
| Αισθητήρας Στάθμης | Φλοτέρ Μπίλιας |
| Τροφοδοσία Πομπού | Ηλιακό Πάνελ 12V – 40Wp (με εναναφορτιζόμενη μπαταρία 12V/7Ah) |
| Τροφοδοσία Δέκτη | 85-264V AC / 50Hz (10W max) |
| Έξοδος Relay | Επαφή N.O. / 230V/5A-AC1 |
| Περίβλημα Πομπού / Δέκτη / Τροφοδοτικού Δέκτη | Πλαστικό Κουτί με βυσματωτή βάση 11 ποδών / 42x89x94mm / IP41 |
